Samopoštovanje i moć pozitivnih riječi

Tekstova i knjiga o samopoštovanju ima posvuda oko nas. Od definicije što je uopće samopoštovanje i zašto je bitno, kada se samopoštovanje gradi u životu pojedinca, te kako ga se uništava, pa sve do objašnjenja što na njega utječe kroz odrastanje i život. 


No, i dalje u svakodnevnom radu s klijentima i druženju s prijateljima susrećem mnoge koji imaju manjak samopoštovanja. Važno je napomenuti da su samopoštovanje i samopouzdanje dvije odvojene stvari, koje se preklapaju i međusobno upotpunjuju. Samopoštovanje se odnosi na doživljaj nas samih, koliko se cijenimo i vrednujemo dok je samopouzdanje vjera u sebe i svoje sposobnosti.

U kratko ću navesti odgovore na pitanja s početka ovog članka. 

Što je to samopoštovanje?

Samopoštovanje je subjektivan doživljaj nas samih, osjećaj koliko se vrednujemo i kakvo mišljenje imamo o sebi. Odnosno, koja su to naša podsvjesna uvjerenja, a koja nam govore koliko smo vrijedni, voljeni, koliko nas drugi cijene i koliko smo sposobni napraviti što zamislimo. 

Zašto je ono bitno?

Kada imate osjećaj da vrijedite, da imate iznimne kvalitete, možete postići sve što zamislite jer nema mjesta sumnji, sposobni ste doći do rješenja ne bojeći se je li to dovoljno dobra ideja. Ne razmišljate bi li netko drugi imao bolje rješenje (koga možda vrednujete više nego sami sebe). Također, osobe s visokim samopoštovanjem bolje se nose sa stresom, anksioznošću te pritiskom na poslu ili kod kuće. To je zato što se vrednujemo i spremni smo se sačuvati, obraniti, postaviti granice koje nas štite od stresa i lošeg utjecaja okoline. Spremni smo se zauzeti za sebe čim osjetimo da smo pod pritiskom, te rečenica: “Moje radno vrijeme je gotovo, idem u parkić s djecom” ili “Idem u teretanu”, zvuči pozitivno i kao nešto što je ispravno izgovoriti.  

Kada se samopoštovanje gradi?

Sva naša iskustva iz ranog djetinjstva kreiraju sliku koju imamo o sebi u odrasloj dobi. Ljubav  i osjećaj da netko brine za nas, pravila i očekivanja okoline, sustav nagrada odnosno kažnjavanja, bodrenje i poticanje da se ne bojimo pogriješiti već da učimo na greškama ili da se bojimo pogriješiti i da nemamo vjeru u sebe… Sve to oblikuje nisko odnosno visoko samopoštovanje, koje se očituje u negativnom govoru prema samima sebi kao odraz niskog samopoštovanja, odnosno poticajnom i pozitivnom govoru prema sebi što je odraz visokog samopoštovanja.

Kako se uništava samopoštovanje kroz život u odrasloj dobi?

Kako smo rekli na početku, samopoštovanje je subjektivan doživljaj nas samih i ono se može mijenjati kroz razne situacije koje prolazimo u životu. Stresni i tragični životni trenuci na koje nemamo utjecaj kao što su gubitak voljene osobe, financijski problemi uvjetovani bolešću ili otkazom, narušena zdravstvena stanja kao npr. mentalni poremećaji ili karcinomi, sve to može dovesti do nemogućnosti ostvarivanja ciljeva. Tako velike promjene u svakodnevici znaju nas odvesti u smjeru nerealnih očekivanja koja si i dalje namećemo što vodi do pada samopoštovanja jer, više ne možemo koliko smo mogli.

 

Česte rečenice koje se mogu čuti kod osoba koje imaju nisko samopoštovanje su:

Svi su bolji od mene, Ja to ne znam, Ja to ne mogu, Nikada nisam dovoljno, Uvijek sam drugima previše, Svi drugi su bolji/ljepši/bogatiji/uspješniji,…

Bitno je naglasiti da osobe s niskim samopoštovanjem traže osjećaj vrijednosti u vanjskim faktorima i vanjskom svijetu (karijera, veze, uspjeh, moć, dominacija, materijalno bogatstvo, stalno dokazivanje drugima u potrazi za odobravanjem…). Izuzetno je bitno shvatiti da samopoštovanje dolazi iznutra, te da je u direktnoj vezi s osjećajem sreće. 

 

 

Ako ste se prepoznali u tekstu kao osoba koja ima nisko samopoštovanje ili biste željeli graditi sve jače samopoštovanje, nastavite čitati jer slijedi dio koji se bavi upravo time.

 

Ima mnogo tehnika i alata koje stručnjaci preporučuju za rad na osjećaju samopoštovanja. Ovdje ću opisati jedan koji je prema mome iskustvu najefikasniji alat koji imamo za izgradnju i jačanje samopoštovanja. 

 

To je pozitivan govor, odnosno pozitivan govor prema sebi.

Za početak ću vam dati jednu laganu ali moćnu vježbu koja će vam potvrditi koliko znače riječi koje sami sebi izgovaramo. Ako napravite vježbu svjesno i uključite sva svoja osjetila, nećete dvoumiti kako u buduće razgovarati sa sobom.

Pozitivnim riječima do visokog samopoštovanja

Vježba je podijeljena u dva dijela i svaki dio bi trebao trajati oko 3 minute. Izvodite je što polaganije.

1. dio

Uzmite vremena za nekoliko dubokih udaha. Koncentrirajte se na tempo udisaja i izdisaja, da se posve povežete sa svojim tijelom. Osjetite strujanje zraka u svojim plućima, u nosnicama,…. Udišite na nos, a izdišite na nos ili usta. (Ako imate problema s udisanjem na nos, učinite to kako vam je najlagodnije, poanta je da se opustite i povežete sa svojim bićem).

Zamislite oko sebe veliko sivo nebo, koje postaje sve sivije i sivije, čujete zvukove koji vam stvaraju nelagodu i u vama bude osjećaje nesigurnosti. Polako pogledajte u to sivo nebo i vidite kako se na njemu ispisuju crne riječi upućene vama, istovremeno te crne riječi odjekuju u vašim glavama i srcu, u duši: Ne valjaš, ne znaš, ti to ne možeš, nisi dovoljno, svima dosađuješ, kako je sve ružno na tebi, probudi se iz snova i shvati gdje ti je mjesto – tko ti je ikada rekao da valjaš?,…

OK, ne znam kako se vi osjećate, ali meni je bilo prebolno samo pisati te riječi i osjetiti njihovu težinu. Duša me zaboljela od ovih riječi i koža mi se naježila….

Idemo dalje s vježbom, maknimo se od ovih loših osjećaja… Otresite se malo, doslovno se fizički stresite da maknete tu lošu energiju iz svoga tijela.

2. dio

Udahnite duboko, izdahnite, i tako nekoliko puta dok se ne osjetite dobro u svom tijelu, da ste prisutni. 

 

Sada zamislite divno, prostrano, plavo nebo. Sunčano je i toplo, baš kako volite. Zvukovi ptičica se čuju i stvaraju vam osjećaj opuštenosti, ljubavi, toplo vam je oko srca. Možete sjediti i ne raditi ništa I to vam je u redu. Ovo je vrijeme samo za vas. Odjednom, čujete svoj glas, zvuči tako mekano i toplo. Stvara u vama osjećaj sigurnosti. Riječi postaju sve glasnije a čak ih i vidite. Pogledate u nebo, riječi koje čujete se istovremeno ispisuju na nebu. Velika zlatna slova, puna topline: ti si predivna osoba, divno je samo pogledati te, zaslužuješ ljubav, imaš toliko toga za podijeliti sa svijetom, tvoje oči odaju posebnu osobu, tvoj osmjeh je poklon i poziv na sreću, svaki dan s tobom je divan dan, ti vrijediš, ti si divan prijatelj, ti si mi podrška…  

 

Pozivam vas da ostanete u ovoj vježbi zauvijek, ili barem da je povremeno radite kako biste stekli naviku pozitivnog samogovora. Time ćete stvoriti osjećaj da ste vrijedni, da ste voljeni, da ste sposobni.

Ono što si sami pričamo, može izuzetno jako utjecati na naše samopoštovanje te prihvaćanje sebe. Kada izgovaramo negativne riječi i imamo negativne misli, naš doživljaj sebe bit će negativan. Negativne misli su naučene, a što ih više puta ponovimo, mi sebe iznova i iznova uvjeravamo da je to istina. Time negativne misli postaju navika. Potrebna je upornost i dosljednost kako bismo negativne misli preokrenuli u pozitivne misli, a time i negativan govor u pozitivan govor prema sebi. Svojim klijentima i polaznicima radionica volim to usporediti s kondicijom i trčanjem maratona. Nitko ne misli da je istrčati maraton lako, i svi znamo da je potrebno puno svakodnevnog rada kako bismo stekli kondiciju, fizičku spremu i istrčali maraton. Tako je i sa svakom promjenom mentalnih navika. Međutim ovdje mnogi odustaju jer očekuju rezultate brzo, što nije jednostavno ako radimo na tome sami. Potrebno je svaki dan ponavljati određene rečenice ili tip rečenica kako bi se naša podsvijest i svjesni dio uma navikli na promjenu, te prihvatili pozitivne misli i pozitivan govor kao novu naviku. 

Ustrajte u tome, jer vrijedi!

Petra Pinjuh

Relationship & Sexuality Coach, Educator

društvene mreže

Posebne pogodnosti

FAMILY-FIBER

Kopiraj kod te ostvari 10% popusta na kupovinu 3x Fiber vlakana.
Idi direktno u –> trgovinu.