U svijetu prepunom izazova i konflikata, pronalazak učinkovitih i humanih načina za rješavanje sporova postaje sve važniji. Tradicionalni sudski procesi često su dugotrajni, emocionalno iscrpljujući i skupi, a nerijetko završavaju rješenjima koja ne zadovoljavaju u potpunosti ni jednu stranu. Kao pravnica i medijatorica, svjedočila sam mnogim situacijama u kojima su ljudi nakon godina sudskih bitaka odlučili potražiti pomoć u medijaciji, ili su pak došli kod mene u nadi da će izbjeći dugotrajni i neizvjesni sudski postupak. Medijacija se pokazala kao izuzetno učinkovit način rješavanja ne samo obiteljskih, već i drugih vrsta sporova.
Što je medijacija?
Medijacija je proces mirnog rješavanja sukoba uz pomoć neutralne treće osobe, medijatora, koja pomaže sukobljenim stranama da dođu do zajednički prihvatljivog rješenja. Medijator nije sudac i ne donosi odluke; umjesto toga, on služi kao posrednik u komunikaciji između strana, pomažući im da istraže svoje interese i potrebe te pronađu način kako ih zadovoljiti na obostrano prihvatljiv način. Ključ je naći ZAJEDNIČKI INTERES!
Jedna od najvećih prednosti medijacije je njezina fleksibilnost. Za razliku od sudskog postupka, u kojem su stranke ograničene zakonima i sudskim pravilima, u medijaciji one same kreiraju rješenje svog problema. To znači da rješenje može biti kreativno, prilagođeno specifičnim okolnostima i potrebama strana, što je nemoguće postići na sudu. Sudac je vezan zakonima, dok medijator, zahvaljujući svojoj neutralnosti i stručnosti u komunikaciji, može pomoći stranama da dođu do dogovora koji zadovoljava njihove interese na način koji bi inače bio nedostižan.
Zašto odabrati medijaciju umjesto sudskog procesa?
Medijacija donosi mnoge prednosti u odnosu na sudski postupak:
- Brzina: Medijacija je znatno brža od sudskog postupka. Dok sudski procesi mogu trajati godinama, a ponekad i desetljećima, većina medijacija završi uspješno već na prvom zajedničkom sastanku. Čak 75-80% sporova riješi se u ovoj fazi, što omogućava stranama da brzo nastave sa svojim životima.
- Troškovi: Sudski postupci su često izuzetno skupi. Troškovi odvjetnika, sudskih
pristojbi, vještaka i drugih stručnjaka mogu narasti do iznosa koji mnogima predstavlja veliki financijski teret. Medijacija, s druge strane, zahtijeva znatno manje financijskih resursa, čineći je pristupačnijom opcijom. - Kontrola nad ishodom: U sudskom postupku, odluka je u rukama suca, što znači da stranke imaju vrlo malo kontrole nad ishodom. U medijaciji, stranke same donose odluke i kreiraju rješenje koje najbolje odgovara njihovim potrebama i interesima. Ova autonomija često dovodi do veće razine zadovoljstva među stranama i smanjuje vjerojatnost ponovnog izbijanja sukoba.
Očuvanje odnosa: Medijacija je posebno korisna u obiteljskim sporovima, gdje je
očuvanje odnosa od ključne važnosti. Sukobi unutar obitelji često su emocionalno
zahtjevni i mogu imati dugotrajne posljedice na sve uključene. Medijacija omogućava stranama da izraze svoje osjećaje, razriješe nesuglasice i pronađu rješenje koje će im omogućiti da nastave održavati međusobne odnose. Na taj način, medijacija ne samo da rješava trenutni sukob, već doprinosi dugoročnom poboljšanju komunikacije i odnosa unutar obitelji.
Emocionalni izazovi u medijaciji
Medijacija, posebno u obiteljskim sporovima, često je emocionalno zahtjevna. Sukobi unutar obitelji uključuju snažne osjećaje i često duboko ukorijenjene povrede. Kao medijatorica, bila sam svjedokom mnogih situacija u kojima su stranke nosile teške emocionalne terete koji su godinama opterećivali njihove odnose. No, upravo je u takvim situacijama medijacija pokazala svoju snagu.
Jedan od primjera iz mog iskustva odnosi se na medijaciju između odrasle djece i njihove majke, koja se odvijala nakon smrti oca. Otac, koji je nažalost bio obiteljski nasilnik, ostavio je iza sebe neriješenu imovinsku situaciju, ali i teret emocionalnih rana koje su djeca nosila, između ostalog i zato što ih majka nije zaštitila. Godinama su pokušavali riješiti svoje nesuglasice, no svaki pokušaj dogovora završavao je neuspjehom. Tek kroz proces medijacije, tijekom kojeg su svi dobili priliku izreći sve ono što ih je godinama mučilo, postigli su dogovor o podjeli imovine i doživjeli katarzu koja im je omogućila da nastave sa svojim životima bez tereta prošlosti.
Takve situacije pokazuju koliko je medijacija moćan alat ne samo za rješavanje pravnih pitanja, već i za iscjeljenje emocionalnih rana koje često prate obiteljske sporove. Kao medijatorica, osjećam se privilegiranom što imam priliku biti dio procesa koji ljudima donosi mir i omogućava im da krenu naprijed.

Kako funkcionira medijacija?
Proces medijacije obično započinje opsežnom pripremom i odvojenim razgovorima sa svim stranama posebno.
Kada su sve strane spremne, organizira se zajednički sastanak na kojem se razmatraju moguća rješenja i nastoji se doći do dogovora. Medijator pomaže u oblikovanju dogovora, ali konačno rješenje uvijek donose same stranke.
Čitavo vrijeme postupka, ali i nakon medijacije, medijator zadržava povjerljivost, što omogućava stranama da slobodno izraze svoje stavove i interese bez straha.
Jedna od ključnih karakteristika medijacije je njezina dobrovoljnost. Stranke su slobodne napustiti proces u bilo kojem trenutku ako osjećaju da on ne vodi do željenog rezultata. Ovo jamči da rješenje koje se postigne u medijaciji bude dobrovoljno i prihvaćeno od svih uključenih strana, što značajno povećava vjerojatnost da će se dogovor poštovati u budućnosti.
Kada je medijacija prikladna?
Medijacija je prikladna za širok spektar sporova, uključujući:
Obiteljske sporove: Sukobi oko skrbništva nad djecom, podjele imovine nakon razvoda ili smrti, nesuglasice između članova obitelji oko nasljedstva, te mnogi drugi obiteljski sporovi često se uspješno rješavaju kroz medijaciju.
Poslovne sporove: Nesuglasice između poslovnih partnera, zaposlenika i poslodavaca (radni sporovi), ili između različitih tvrtki mogu se učinkovito riješiti kroz medijaciju, čime se izbjegava štetan utjecaj na poslovne odnose i reputaciju.
Sukobi u zajednici: Nesuglasice između susjeda, sporovi unutar nevladinih
organizacija, ili sukobi između različitih grupa unutar zajednice također su situacije u kojima medijacija može itekako pomoći.
No, postoje i situacije gdje medijacija ponekad nije najprikladnija opcija. Primjerice, u
slučajevima ozbiljnog nasilja ili zlostavljanja, potrebne su dodatne mjere opreza kako bi se osigurala sigurnost svih uključenih strana.
Uloga medijatora
Uloga medijatora je ključna u procesu medijacije. Medijator mora biti neutralan i nepristran, osiguravajući da se svi sudionici osjećaju sigurno i poštovano tijekom procesa. Njegova zadaća nije samo olakšati komunikaciju, već i pomoći stranama da prepoznaju svoje stvarne interese i potrebe, te da pronađu rješenje koje će ih zadovoljiti.
Stručnost medijatora u komunikaciji i pregovaranju omogućava mu da prepozna skrivene aspekte sukoba i da pomogne stranama da ih razriješe. Povjerljivost je također ključna; medijator mora poštovati privatnost svih uključenih i osigurati da informacije podijeljene tijekom procesa ostanu povjerljive.
Medijator mora imati i visoku razinu emocionalne inteligencije, posebno u obiteljskim
sporovima, gdje su emocije često na vrhuncu. On mora biti sposoban prepoznati i odgovoriti na emocionalne potrebe strana, istovremeno održavajući fokus na rješavanju sukoba.
Neka medijacija bude naš prvi izbor
Kao pravnica i medijatorica, preporučam medijaciju kao prvi korak u rješavanju sporova, prije nego što se stranke odluče za dugotrajne i skupe sudske procese. Medijacija nudi priliku za brže, jeftinije i emocionalno prihvatljivije rješenje, koje omogućava stranama da zadrže kontrolu nad ishodom i očuvaju međusobne odnose.
Medijacija nije samo pravni alat; ona je proces koji donosi mir, razumijevanje i zadovoljstvo svim uključenim stranama. Za one koji su suočeni s obiteljskim ili drugim vrstama sporova, medijacija predstavlja priliku da prevladaju nesuglasice i krenu naprijed bez tereta prošlosti.
Često sam bila duboko dirnuta pričom svojih stranaka i počašćena njihovim povjerenjem. Svjedočila sam kako se raspetljavaju čvrsti čvorovi obiteljskih konflikata, zamjeranja, nepravde – čak i tada kada se rješenje na početku činilo nedostižnim.
Stoga na kraju pozivam sve one koji su u sukobu ili se suočavaju s teškim odlukama da razmotre medijaciju kao opciju. Umjesto da troše godine na sudske tužbe i zamjeranja, medijacija im može ponuditi put prema rješenju koje će im omogućiti da nastave sa svojim životima u miru i harmoniji.
Autorica: Ivana Mintas Kos, dipl.iur., medijatorica
MEDIAS Centar za medijaciju, pregovaranje i komunikaciju