Kako očekivanja utječu na obiteljske odnose (i kako se svađe mogu pretvoriti u smiješne situacije)

Svatko tko je ikada bio dio obitelji zna koliko odnosi unutar nje mogu biti komplicirani. A tko glavni krivci za mnoge svađe? Naša očekivanja. Uvjerenja koja smo razvili kroz život, naše navike i način razmišljanja oblikuju nas i uvode nas u zamku vjerovanja da bi se i drugi trebali ponašati baš onako kako mi mislimo da treba. No, iznenađenje! Oni to obično ne rade. I tu dolazi do problema. 

 

Zamislite ovo...

Koliko ste puta očekivali da će netko iz obitelji učiniti nešto za vas, a da to niste jasno rekli? Kad se to ne dogodi, osjetimo se iznevjereno, povrijeđeno i bijesno. I onda se počne razvijati prava drama… ali u našim glavama! Počinjemo se svađati s njima (naravno, ne naglas, jer tko bi se usudio?), krivimo ih za sve naše nevolje i trošimo nevjerojatnu količinu energije na razmišljanje o tome kako su nam “učinili nažao”.

Istina je, međutim, da ti drugi najčešće nemaju pojma da su nešto trebali učiniti. Ako ih pitate zašto nisu, vjerojatno će vas zbunjeno gledati i pitati: “O čemu ti pričaš?” U većini slučajeva nisu ni svjesni vaših očekivanja. Dakle, opustite se. Nitko ne kuje zavjeru protiv vas.

Kad pomislite da vam rodbina namjerno radi štetu

Koliko ste puta uvjerili sami sebe da vam netko iz obitelji radi nešto namjerno, možda čak iz čiste zlobe? Sjetite se barem jedne situacije. Recimo, očekivali ste da vam rođak ili rođakinja pomogne kad vam je to stvarno trebalo, a oni su to “bezobrazno” izignorirali. Strašan osjećaj, zar ne? U tim trenucima najradije bismo odjurili do njih, optužili ih za svu nesebičnost ovoga svijeta i pitali kako mogu biti toliko nepristojni.

No, stvarnost je daleko manje dramatična. Vjerojatno su ti ljudi bili zaokupljeni vlastitim brigama. Možda su razmišljali o tome kako će riješiti račune, kako će pomoći svojoj djeci s domaćom zadaćom ili što će skuhati za večeru. I nisu imali pojma da ste vi u nevolji.

 

Sve počinje od nas

Čuli ste to vjerojatno stotinu puta: ne možete promijeniti druge, ali možete promijeniti sebe. Ovdje to znači da trebate promijeniti svoja očekivanja. Što kad ne biste očekivali ništa od drugih, već se oslonili na svoje sposobnosti? Možda biste problem riješili brže i osjećali se ponosnije jer ste sve sami postigli. Nema razočaranja, nema frustracija.

Drugi i dalje ostaju isti, ali vi ste se promijenili. Promijenili ste način na koji se nosite s problemima i prestali trošiti energiju na svađe koje postoje samo u vašoj glavi.

 

Realnost Marije s četvero djece

Primjer iz stvarnog života: “Ah, to će mi sigurno riješiti moja draga Marija,” često pomislimo. No, budimo realni. Marija ima četvero djece, radi po cijele dane, brine se o mužu koji ide na terapiju i svakodnevno pomaže svojim starijim roditeljima. Zar stvarno mislite da joj trebaju i vaši problemi? Prije nego što se naljutite na nju, zapitajte se kako vi njoj možete pomoći. Je li Marija očekivala nešto od vas? Sebičnost nije vrlina.

Pomažite koliko možete, ali nemojte očekivati ništa zauzvrat. Dajte bez očekivanja protuusluge. A kad vam se dogodi da netko ne ispuni vaša očekivanja, sjetite se: možda su, baš poput Marije, opterećeni vlastitim bitkama.

I na kraju…
Kad shvatite da su vaša očekivanja često izvor frustracije, otvarate vrata mirnijim i zdravijim obiteljskim odnosima. Umjesto da se fokusirate na ono što drugi nisu učinili za vas, uživajte u trenucima koje dijelite bez pritiska i očekivanja. Budite izvor podrške kada možete, ali ne zaboravite cijeniti vlastite sposobnosti. Život u obitelji nikada neće biti savršen, ali s manje očekivanja, sigurno može biti ispunjeniji i veseliji!

društvene mreže

Posebne pogodnosti

FAMILY-FIBER

Kopiraj kod te ostvari 10% popusta na kupovinu 3x Fiber vlakana.
Idi direktno u –> trgovinu.