Preživjeti postpartum

Trudnoća se bliži kraju i približava se trenutak kad ćeš upoznati maleno biće koje ti raste pod srcem. Uzbuđenje raste iz dana u dan, skupa s trbuhom. Prvi put postaješ Mama! Pripreme su u tijeku. Popis:

  • Torba za rodilište  – spremna
  • Krevetić – sastavljen
  • Soba za bebu – okrečena, namještena, spremna
  • Roba za bebu – spremna
  • Bočice, dude, izdajalice, čuda – sve spremno
  • Kadica za bebu – spremna

Dobro pogledaj popis (koji nije ni blizu dovršen) i reci mi šta primjećuješ. Čekam…

Da, točno! Sve je spremno za bebu! A mama? Što je spremno za mamu? Ne, izdajalica nije za tebe, koliko god ćeš je ti koristiti, ne računa se.

Nije neobična pojava da se sve sprema za bebu, očekivano je, normalno je. Najuzbudljiviji period je pred tobom. Dolazi biće koje je skoro deset mjeseci pod tvojim srcem raslo (i nad tvojim mjehurom, budimo realni), zamišljala si toliko puta kako izgleda, kako će izgledati prvi koraci, prva hrana, kako će biti predivno dok spava u svojoj kolijevci… i sve će to doći i bit će predivnih trenutaka, bit će nevjerojatno teških trenutaka, neočekivanih trenutaka, spremaš se za najveći vrtlog emocija i događaja koji možeš zamisliti.

Međutim, spremaš li se za postpartum?

Kao i trudnoća, imanje djece generalno, i postpartum se često romantizira ili prikazuje u najcrnjem mogućem svijetlu – ovisno s kim razgovaraš. I znaš šta? Mame iz oba kraja spektra su u pravu. Može biti sve posuto zvjezdanom prašinom, jednorozi šetaju, mirišu ruže, sunce sija…ili može biti kaljuža, sivilo, pa čak i crnilo. A razliku, Mama, čine 3 P.  Priprema, Podrška i Predah. Krenimo redom.

Priprema

Sad još dok si u zadnjim danima trudnoće možeš sebi učiniti nevjerojatno veliku uslugu time što ćeš se pripremiti za svoj oporavak od poroda i trudnoće. Kad kažem priprema mislim na operativne aspekte tvog svakodnevnog života – tko će kuhati, tko će spremati, tko će voditi psa u šetnju, stavljati robu u perilicu za rublje, prebacivati ga u sušilicu ili stavljati na stalak na sušenje, tko će paziti bebu dok si ti pod tušem, odmaraš, jedeš, kako ćeš si olakšati noćna ustajanja, presvlačenja (ne samo bebe, nego i tebe – postpartum znoj je next level).

 

Pripremi ono što možeš sama pripremiti i/ili uz pomoć partnera, sestre, frendice, mame, biraj. Primjerice, možeš si skuhati svaki dan jedno/dva jela koja možeš zamrznuti. Do poroda ćeš si napraviti lijepu zalihu tako da se ne opterećuješ s tim u prvim danima postpartuma. Predložit ću ti nekoliko ideja za kuhanje jela koja postpartum „voli“:

 

  1. Temeljac od kostiju – možeš skuhati nekoliko litara i zamrznuti u manje staklenke ili spremnike za hranu, pa odmrzavati za svaki dan. Temeljac je pun elektrolita, nutrijenata iz povrća i, ono najbitnije što ti u postpartumu treba, kolagena!

  2. Juhe – juha od buče, povrtna, mesna, koja god je tebi najdraža – vitamini, minerali. I još jedna prednost juhe i temeljca – možeš ih pijuckati jednom rukom iz šalice, hidracija je važna uvijek, a pogotovo u oporavku od trudnoće i poroda.

  3. Sarma ili punjena paprika – vrijeme je savršeno za kuhanje velike količine sarme ili paprike, sezona paprika je pri kraju a sezona kiselog kupusa kreće u punom jeku. Kvalitetno crveno meso sadrži potrebno ti željezo, vitamin B12, cink, masu toga što ti treba u oporavku. Mljeveno meso je lakše probavljivo, a to je točno ono što ti treba.

  4. Sporo kuhano meso – kad kažem sporo, mislim sporo. Računaš sat vremena pečenja za svakih ½ kilograma mesa. Dakle, ako pečeš pureći batak/zabatak od 2 kile, peći ćeš ga 4 sata na nekih 160 stupnjeva celzijusa. Sporim pečenjem probavljivost raste.

  5. Umak bolognese – podnosi kuhanje u velikim količinama i smrzavanje predivno. Skuhaš, spakiraš u porcije, smrzneš. Vadiš po potrebi i prebacuješ preko tjestenine od crvene leće ili buče za veći unos proteina. Proteini ti trebaju i u postpartumu, ne samo u trudnoći, oporavljaju se tkiva, rane zarastaju. U ovaj umak možeš ubaciti malo pilećih ili purećih jetrica za dodatni unos nutrijenata i željeza, a nećeš je ni osjetiti okusom.

  6. Bliss balls iliti kuglice blaženstva – u multipraktik ubaciš zobene pahuljice, datulje, nešto orašastih plodova, sjemenki, dodaš kokosovog ulja, malo rogača ili kakaa, izvrtiš. Kad dobiješ glatku gustu smjesu, srolaš male loptice koje možeš jesti jednom rukom, onako u prolazu. Smrzneš u spremniku za hranu. Tu se možeš poigrati sa različitim orašastim plodovima, uljima, sjemenkama, ovisno o tome što najviše voliš.

  7. Male palačinke – klasične male, američke palačinke koje ćeš obogatiti sjemenkama, borovnicama, šumskim voćem, crnom čokoladom, ovisno o preferencijama. Ispečeš hrpu, smrzneš u porcijama. Kad odmrzneš jednu porciju, odabereš kvalitetan maslac od orašastih plodova i uživaš.

Cilj ove pripreme je rasteretiti te u prvim danima postpartuma ali i pripremiti maksimalno nutritivne obroke jer su zaista nužni. Oporavak od poroda nije mala stvar, svejedno radi li se o vaginalnom porodu ili porodu carskim rezom. Tkiva se oporavljaju, maternica se vraća na svoju prvotnu veličinu, tijelo proizvodi mlijeko, imunitet radi na svim frontovima – pomoći ćeš mu tako. Hrana treba biti hranjiva, topla, lako probavljiva, a ako se može jesti jednom rukom, to je dodatni bonus.

Podrška

Podrška partnera, mame, sestre, prijateljice, susjede – trebaš je. Ne zato što nećeš moći sama, nego zato što nije predviđeno da to odrađuješ sama. Podrška u svakom pogledu je više nego dobrodošla – od dodavanja vode dok dojiš, do dodavanja maramica kad plačeš a ni sama nisi sigurna zašto plačeš (fluktuacija hormona). Podrška u smislu pospremanja po doma, šetanja psa, nabavke namirnica iz dućana, sve je to velika pomoć i dobrodošla pomoć u postpartumu. Tako ćeš imati fokus na oporavak, ubrzati ga samim time, učiniti ga kvalitetnijim. Imat ćeš vremena stvarati konekciju sa svojom bebom, upoznavati je, navikavati se međusobno na novonastalu dinamiku.

Predah

Isplaniraj tko će ti moći doći i pomoći s bebom kad se partner već vrati na posao i kad splasne hajka nakon početnih nekoliko dana. Nekoga pred kime možeš biti potpuno svoja, kome neće smetati priča o krvarenju, dojke koje hrane malo čudo, netko tko će uzeti bebu dok se ti tuširaš ili ne radiš baš ništa, dok se odmaraš…

 

S ova 3 „P“ tvoj postpartum može biti period koji ćeš se rado prisjećati, a ne pokušati potisnuti kao tolike majke. Balkanski odgoj „mogu sve“ nam ne pomaže u postpartumu. Neispavanost, iscrpljenost, nova dinamika, hormonalne promjene, nove obveze i brige za novo ljudsko biće sve su to procesi koji se usporedno događaju, ne čekaju.

 

Pripremi se i (pre)živi postpartum.

Autorica: Klaudija Adžić

Belly Bliss Nutrition

društvene mreže

Posebne pogodnosti

FAMILY-FIBER

Kopiraj kod te ostvari 10% popusta na kupovinu 3x Fiber vlakana.
Idi direktno u –> trgovinu.