Jesu li smoothiji uistinu zdravi?

Bez obzira tražite li uravnotežen doručak, međuobrok nakon vježbanja ili kasnonoćnu poslasticu, smoothieji bi vam mogli pasti na pamet. Ovisno o tome što u njih stavljate mogu biti vrlo ukusni ali i vrlo zasitni. No, to ne znači da su svi smootieji dobri za vas. 

Koje je najbolje vrijeme za ispijanje smoothieja?

Jutro je odlično vrijeme za smoothije jer može biti jako jednostavna prijenosna opcija za doručak dok ste na primejr na putu prema poslu. Dodavanje nečega poput zobi uz voće i povrće poput bobičastog voća i mladog špinata može vrlo brzo povećati vaš unos vlakana i povrća. Također, smoothieji su sjajan način za nastavak reparativnog stanja vašeg tijela nakon spavanja. Pomaže vam da se obnovite i pročistite od prethodne noći dok vas istovremeno odžava sitima. 

Jesu li smoothiji zdravi?

Smoothieji su popularan izbor za brz i praktičan obrok ili međuobrok, ali jesu li uistinu zdravi? To je pitanje koje mnogi postavljaju, pa smo se obratili nutricionistima za odgovor.

 

Iako smoothieji mogu biti nutritivno bogati, sadržavati voće, povrće, orašaste plodove, sjemenke i mliječne proizvode, njihova zdravstvena vrijednost ovisi o sastojcima i načinu pripreme. Nutricionisti ističu da je ključno paziti na količinu dodanih šećera, zaslađivača ili drugih visokokaloričnih sastojaka.

 

Zdravi smoothie trebao bi sadržavati raznolike sastojke, uključujući svježe voće i povrće, proteine, zdrave masti i vlakna. Dodavanje zelenog lisnatog povrća, poput špinata ili kelja, može povećati nutritivnu vrijednost smoothieja. Također, odabir niskokaloričnih tekućina poput vode, kokosove vode ili nemasnog mlijeka umjesto slatkog voćnog soka može smanjiti unos šećera.

 

Međutim, treba paziti na veličinu porcije. Preveliki smoothieji mogu sadržavati previše kalorija i šećera. Nutricionisti preporučuju kontroliranje porcija i uravnoteženje smoothieja s drugim obrocima i međuobrocima.

 

U konačnici, smoothieji mogu biti zdrav dodatak prehrani ako se pripremaju s pažnjom i uključuju raznolike, nutritivno bogate sastojke.

Jesu li smoothiji adekvatna zamjena za obrok?

Smoothieji mogu biti adekvatna zamjena za obrok ako su nutritivno uravnoteženi i pružaju potrebne hranjive tvari. Ključno je osigurati da smoothie sadrži raznolike sastojke koji će zadovoljiti prehrambene potrebe, uključujući proteine, zdrave masti, vlakna i vitamine.

 

Da bi smoothie bio zamjena za obrok, trebao bi sadržavati proteine koji će pružiti osjećaj sitosti i održavati stabilnu razinu energije. To može uključivati dodatak proteina poput proteinskog praha, grčkog jogurta, svježeg sira ili biljnih izvora proteina poput graška ili chia sjemenki.

 

Također je važno uključiti zdrave masti poput avokada, orašastih plodova ili lanenih sjemenki kako bi se osiguralo da smoothie pruža dugotrajan osjećaj sitosti i podržava zdravlje mozga i srca.

 

Vlakna su također bitan sastojak za osjećaj sitosti i zdravu probavu. Dodavanje vlaknastog voća poput bobičastog voća, jabuka ili krušaka može poboljšati nutritivnu vrijednost smoothieja.

Kakve smoothie trebate izbjegavati?

Postoje neki tipovi smoothieja koje je bolje izbjegavati ili ograničiti kako bi se osiguralo da smoothie ostane zdrav i nutritivno uravnotežen. Evo nekoliko vrsta smoothieja koje treba izbjegavati:


  1. Smoothieji s visokim udjelom dodanog šećera: Smoothieji koji sadrže puno zaslađivača poput bijelog šećera, sirupa od agave ili meda mogu sadržavati previše dodanog šećera, što može povećati unos kalorija i negativno utjecati na zdravlje.

  2. Smoothieji s previše voća: Iako voće ima mnoge koristi za zdravlje, previše voća u smoothieju može povećati unos šećera i kalorija. Umjesto toga, preporučuje se uravnoteženje voća s drugim sastojcima poput povrća, proteina i zdravih masti.

  3. Smoothieji s malo proteina: Smoothieji koji sadrže malo proteina mogu ne zadovoljiti potrebe za hranjivim tvarima i ne pružiti dugotrajan osjećaj sitosti. Dodavanje proteina poput proteinskog praha, grčkog jogurta ili orašastih plodova može poboljšati nutritivnu vrijednost smoothieja.

  4. Smoothieji s puno dodataka: Smoothieji koji sadrže puno dodataka poput sirupa, sladoleda, čokoladnih bombona ili slatkog voćnog jogurta mogu imati visok sadržaj šećera i kalorija te nisku nutritivnu vrijednost. Umjesto toga, birajte prirodne sastojke i izbjegavajte prekomjerne dodatke.

Ukratko, izbjegavajte smoothieje s visokim udjelom dodanog šećera, previše voća, nedostatkom proteina i prekomjernim dodacima kako biste osigurali da smoothie ostane zdrav i nutritivno uravnotežen.

društvene mreže

Posebne pogodnosti

FAMILY-FIBER

Kopiraj kod te ostvari 10% popusta na kupovinu 3x Fiber vlakana.
Idi direktno u –> trgovinu.